W pomieszczeniach – w domu, w pracy, w szkole, przebywamy większość swojego czasu. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że przeciętnie tylko 10% swojego życia spędzamy na dworze, natomiast w domu – 60%. Dlatego warunki jakie panują w domach i mieszkaniach mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Tym czasem wielu ludzi, około 30%, mieszka w budynkach, które mają złą jakość powietrza, za małą ilość świeżego powietrza, niewystarczające doświetlenie i ocieplenie. Osoby, które mieszkają lub pracują w takich warunkach z czasem mogą zacząć się uskarżać na syndrom chorego budynku.

Objawy

Syndrom chorego budynku to cały zespół dolegliwości. Wśród nich są bóle i zawroty głowy, zapalenia górnych dróg oddechowych, reakcje alergiczne, omdlenia, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie, podrażnienie lub przesuszenie skóry, migreny i wiele innych. Dolegliwości te łatwo mogą przerodzić się w poważne choroby, na przykład w astmę oskrzelową czy nowotwory.

Źródła zanieczyszczenia17

Niezdrowe warunki mogą powodować materiały budowlane np. farby, rozpuszczalniki, elementy wyposażenia – meble, wykładziny, niedziałająca wentylacja, nieczyszczona klimatyzacja, pleśnie, grzyby, wirusy, bakterie, dym tytoniowy, brak higieny. Do szkodliwych czynników należy też nadmierny hałas, jak również zbyt mała ilość światła w pomieszczeniach.

Zapobieganie syndromowi chorego budynku

Sposobem na zapewnienie odpowiednich warunków jest bezwzględne dbanie o czystość, wietrzenie, czyszczenie klimatyzacji, zapewnienie prawidłowego działania wentylacji, wietrzenie pomieszczeń. Należy też zadbać o optymalną temperaturę i poziom wilgotności. Niekiedy konieczne jest osuszenie i odgrzybienie pomieszczeń. Dobrze jest też odsłonić okna, by do budynku docierało więcej naturalnego światła. W niektórych przypadkach warunki może też poprawić zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacji akustycznej. Warto też w miarę możliwości kupować meble i wyposażenie z naturalnych materiałów – z drewna, szkła, ceramiki.