Podstawowa działalność biur rachunkowych polega na zajmowaniu się prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczaniem podatków. Ich usługi są dostępne zarówno dla firm jak i osób indywidualnych.

Usługi dla przedsiębiorstw polegają na zajmowaniu się księgowością firmy, jeśli ta zdecyduje się nie zatrudniać wewnętrznych księgowych, ale skorzystać z firmy zewnętrznej. Wtedy do obowiązków biura należy na przykład opracowanie planu kont i polityki rachunkowości, prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy zgodnie z obowiązującymi przepisami, sporządzanie okresowych deklaracji podatkowych i złożenie ich w terminie do odpowiednich urzędów. Również przedsiębiorcy będący płatnikami VAT chętnie korzystają z takiej pomocy, ze względu na bardzo wysokie skomplikowanie przepisów o podatku od towarów i usług. Biuro księgowe może zajmować się także zabezpieczeniem i przechowywaniem dokumentów firmy. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że kontrole urzędu skarbowego odbywają się w miejscu przechowywania dokumentów. Duże biura często oferują usługi dodatkowe takie jak: pomoc przy uzyskaniu kredytu, analizę kosztów firmy, monitoring należności i zobowiązań.

Biura obsługują również osoby prywatne

Również wielu podatników indywidualnych, czyli nie prowadzących własnej działalności gospodarczej korzysta z pomocy zawodowych księgowych, przynajmniej raz w roku, podczas rozliczania PIT-ów. Taka usługa jest szczególnie przydatna dla osób osiągających dochody z wielu źródeł i różnych rodzajów umów, na przykład część dochodów z umowy o pracę, a inną z umowy zlecenia lub o dzieło. Księgowi informują także swoich klientów jakie ulgi podatkowe i odliczenia im przysługują i w jakiej wysokości, a następnie pomagają poprawnie je rozliczyć. Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, dlatego wiele osób nie zajmujących się zawodowo księgowością ma trudności z ich śledzeniem i decyduje się na pomoc profesjonalistów. Dodatkowo z takich usług mogą skorzystać osoby, które część zarobków uzyskały za granicą, takie dochody rozlicza się w osobnym formularzu PIT

Kategorie: Firmy